Защо това е важно за растежа им и какви родители трябва да бъдете
Снимка: Shutterstock
За децата е важно да научат основните и най-важни правила, тъй като това е фундаментално да растежа им, но и ще им помогне след това в живота. Кой е най-правилният подход, който трябва да изберем като родители, за да се случи това?
Дали е полезно да бъдем авторитарни или по-скоро да дадем неограничена свобода на малките? Отговорът е: нито едно от двете.
Най-добрият учител за детето е авторитетният родител, не авторитарният, нито твърде позволяващият, твърдят психолозите. Само така правилата ще бъдат разбрани и зачетени.
Децата се нуждаят от правила
„През последните години родителите приписват все по-важна роля на това да бъдат обичани от децата си. И много често авторитетът се заменя от привързаност. Така те спестяват на децата негативните реакции“, обяснява Джулиана Франчини, психолог и психотерапевт.
Според нея това не е полезно, тъй като така малчуганите се научават да заобикалят правилата, а родителите да им спестяват възможните неудобства. И на практика не ги учат на най-важното – да умеят да се справят в различни ситуации.
„Детето е активна сила, „живо сребро“, и трябва да бъде регулирано. Но всяко правило трябва да има смисъл, яснота и да е съобразено с възрастта му. Не бива и да се претоварва с правила. На 3 години детето може да възприеме 5 или 6 правила, които се отнасят за ежедневието му, а не 25, които ще го объркат“, казва Франчини.
Освен това е важно и кой определя правилата. Това трябва да бъдат мама и татко, а не баба или дядо. И двамата родители задължително трябва да са единни в съблюдаването на тези правила, именно за да не объркат допълнително детето.
Снимка: Shutterstock
Ето и няколко конкретни съвета, които ще ви помогнат да въведете правилата максимално лесно и разбираемо.
1. Бъдете последователни
Децата приемат по-сериозно хората, които са последователни. И интуитивно започват да се съобразяват с тях.
„Последователността е основното правило за всеки родител. Възрастните трябва да се стремят да бъдат последователни“, казва Джулиана Франчини.
Ако например, сте определили нещо, с което детето трябва да се съобрази – да кажем 10 минути телевизия на ден, то не променяйте мнението си, само и само да избегнете неговото тръшкане, капризи и оплаквания. Това, че в момента сте на почивка някъде, не променя нещата – правилата са си правила.
Това не означава да бъдете „твърди“, а да поставите ясни и разумни граници, без да причинявате натиск на детето.
2. Бъдете ясни и конкретни
Правилата трябва да са много ясни и в никакъв случай общи. Колкото по-конкретни са те, толкова по-разбираеми ще бъдат за децата.
При малките деца, много помага и да бъдат практични, защото така те се справят с нещо конкретно и виждат сами резултата.
Класическото „Бъди добър!“ няма абсолютно никакъв смисъл. Това изискване не дава указания, а създава объркване. Докато едно „Подреди стаята, преди да си легнеш“, е съвсем ясно и недвусмислено.
3. Когато детето крещи, вие понижете глас
Със сигурност ще срещате съпротива срещу някои правила. И ще ви иде да се развикате на детето. То със сигурност вече крещи с пълно гърло.
Не правете и вие така. Повече ефект ще има, ако в такъв момент понижите гласа си и му заговорите бавно и спокойно. Това е доста убедителен начин за въздействие, който доказано работи.
А като се разкрещите и вие, попадате на същото ниво, на което е детето и то ви възприема като злата вещица от приказките, а не като добрата майка. И се получава едно надвикване, от което никой в крайна сметка не печели.
4. Ако то се ядоса много, прегърнете го и му кажете, че го разбирате
Като запазите спокойствие, реално вие му предавате такова послание и му показвате, че гневът може да се управлява и да бъде лесно преодолян.
Това е едно от правилата, на които е добре да научите децата от малки. То трябва да разбере, че емоциите могат да бъдат утешени и по друг начин, а не само с викове и ядосване.
Но когато се изправите пред гнева на детето, не съдете от позицията на по-възрастния, а се опитайте да се поставите на негово място, за да разберете какво действително го е ядосало и как на практика може да му помогнете да преодолее негативните емоции.
Експлозивният гняв плаши детето, така че вашето спокойствие му е наистина нужно в такъв момент. То ще му помогне да намали напрежението.
Снимка: Shutterstock
5. Научете се да общувате чрез емоциите
Много важно е родители и деца да съумеят да предават емоциите и чувствата си. Така възрастният ще разпознае тревогите или радостите и ще откликне адекватно, а детето ще получи нужната му в такъв момент подкрепа.
„Ако например, детето ви е разстроило силно с тръшкането си за играчка или нещо друго в магазина, вие трябва да му обясните защо сте натъжена. Но не и да му казвате: „Ти си много лош“, защото това не е смилаема информация за него и не носи никакво полезно послание“, съветва Франчини.
6. Оставете го да се успокои
Когато наруши някое правило, вместо да наказвате детето, просто го оставете в неговата стая за няколко минути, за да се успокои. Но задължително му обяснете защо правите това, за да не гадае каква е причината.
Разбира се, това не означава да го затворите за половин час вътре. Много важно е да проявите разум и точна мярка, за да не се превърне осмислянето в карцер.
В първия случай то ще се успокои и за него това ще бъде полезна пауза за размисъл. Във втория е налагане на сурово наказание.
7. Не пропускайте да му казвате, че го обичате
Децата се нуждаят от потвърждение на любовта. Това е вълшебната формула, която ще им помогне да разберат правилата и да ги спазват.
И ще правят това с удоволствие, което ще ви помогне да отгледате наистина щастливи и уверени в себе си деца.
Не спирайте да им казвате колко много ги обичате, това е основата на вашата връзка и основа на тяхното бъдеще.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари